A zlatý poklad je definitivně fuč...

11.03.2011 22:06

 

Po uveřejnění našeho článku, ve kterém jsme popsali prekérní situaci okolo českého zlatého pokladu se daly věci až nečekaně rychle do pohybu. Vláda svolala mimořádné zasedání, na kterém vyhodnotila situaci, následně se ministr financí Miroslav Kalousek sešel s několika dalšími ekonomickými experty a společně předložili vládě na stůl návrh, jenž byl záhy posvěcen.
 
Česká republika díky realizaci tohoto návrhu urychleně odprodala zbylých 14 tun zlata, neboť ministr Kalousek usoudil, že tato komodita je příliš nejistá. Uvolněný prostor v sejfech ČNB a také mnoho dalších aktuálně nevyužitých prostor (např. řadu uzavřených uhelných dolů) pak zaplnila komodita jiná, rovněž velmi ceněná - sůl. Naše země vykoupila většinu světových zásob soli, jen pro hrubou představu se jedná o množství, které by se dalo získat odsolením zhruba čtvrtiny Středozemního moře. Takřka ze dne na den jsme se tak stali solnou velmocí a dá se říct, že řadu zemí, které co se soli týče nejsou soběstačné máme v hrsti.
 
Co ministra Kalouska k tomuto kroku vedlo? "Už naši pradědové věděli, že sůl je nad zlato, koneckonců o tom vypráví i pohádka Byl jednou jeden král. Odprodejem zlata se nám uvolnily ruce a vznikly jisté finanční rezervy, které jsme prostě investovali - a zdá se, že výhodně.", říká na to dotazovaný ministr. Jeho krok uznale kvitoval i druhdy velký odpůrce Kalouskových reforem, prezident Václav Klaus, který řekl: "Pana Kalouska jsem měl vždycky za ekonomického nedouka a až donedávna mě o tom usilovně přesvědčoval. Tímhle krokem mi ale dokázal, že na mých lekcích ekonomie občas dával i pozor, na rozdíl od jeho věčně ospalého stranického kolegy šlechtice."
Tahle kopa soli se zatím nachází ve vojenském prostoru v Brdech v místě, kde měl stát proslulý radar. Než se pro ni najde lepší lokalita, bude se dočasně jednat o novou nejvyšší horu České republiky, neboť o 3 metry předčila Sněžku.

Diskusní téma: A zlatý poklad je definitivně fuč...

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek